  • Mfr # SHT-316-1.75X12X12
  • Zoro # G811243440
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1.75 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-316-1.75X12X12
Thickness
1.75 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Tensile Strength
70,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 12 in - L
Yield Strength
25,000 psi
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included