  • Mfr # SHT-316-0.125X18X18
  • Zoro # G811243464
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gauge
11 ga
Thickness
0.12 in
Overall Length
18 in
Heat Treatment
Annealed
Texture
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-316-0.125X18X18
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.12 in
Overall Length
18 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Width
18 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Details
Gauge
11 ga
Heat Treatment
Annealed
Texture
Not Rated
Item
Stainless Steel Sheet, 18 in - L
Material
Stainless Steel
Tensile Strength
70,000 psi
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
215 BHN
Color
Silver
Fabrication
Cold Rolled
Thickness Tolerance
0 in/-0.007 in
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Material Grade
316
Standards
ASME SA240, ASME SA480, ASTM A240, ASTM A480
Yield Strength
25,000 psi
Shape
Sheet
Rockwell Hardness
95 HRB
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Flatness Tolerance
Tolerance Rating
Standard
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 316, Sheet, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 18 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.12 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.007 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included