  • Mfr # SHT-316-1.25X12X18
  • Zoro # G111243362
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1.25 in
Brinell Hardness
215 BHN
Rockwell Hardness
95 HRB
Mechanical Finish
Mill
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-316-1.25X12X18
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.25 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
18 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Width
12 in
Details
Brinell Hardness
215 BHN
Rockwell Hardness
95 HRB
Mechanical Finish
Mill
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Yield Strength
25,000 psi
Tensile Strength
70,000 psi
Material
Stainless Steel
Texture
Not Rated
Material Grade
316
System of Measurement
Inch
Shape
Plate
Color
Silver
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Heat Treatment
Annealed
Standards
ASME SA240, ASME SA480, ASTM A240, ASTM A480
Item
Stainless Steel Plate, 18 in - L
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Flatness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included