  • Mfr # SHT-316-0.141X24X24
  • Zoro # G611243428
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gauge
10 ga
Thickness
0.135 in
Yield Strength
25,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-316-0.141X24X24
Thickness
0.135 in
Overall Width
24 in
Overall Length
24 in
Details
Gauge
10 ga
Yield Strength
25,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
Tensile Strength
70,000 psi
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
Item
Stainless Steel Sheet, 24 in - L
Material Grade
316
Shape
Sheet
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 316, Sheet, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.135 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.006 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included