  • Mfr # SHT-316-1X36X48
  • Zoro # G711243267
/ea
Key Features
Thickness
1 in
Heat Treatment
Annealed
Texture
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Standards
ASME SA240, ASME SA480, ASTM A240, ASTM A480
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-316-1X36X48
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
Details
Heat Treatment
Annealed
Texture
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Standards
System of Measurement
Inch
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Shape
Plate
Color
Silver
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Plate, 4 ft - L
Brinell Hardness
215 BHN
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Material Grade
316
Rockwell Hardness
95 HRB
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included