  • Mfr # SHT-316-2X24X48
  • Zoro # G611243305
/ea
See details
Key Features
Thickness
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-316-2X24X48
Thickness
2 in
Width Tolerance
+/-0.25 in
Length Tolerance
+/-0.25 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
24 in
Material Grade
316
Item
Stainless Steel Plate, 4 ft - L
Yield Strength
25,000 psi
Tensile Strength
70,000 psi
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.25 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.25 in, 2 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included