  • Mfr # SHT-ALY20-0.625X12X12
  • Zoro # G811243563
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-ALY20-0.625X12X12
Thickness
0.63 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Stainless Steel Plate, 12 in - L
Yield Strength
35,000 psi
Tensile Strength
80,000 psi
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, Alloy 20, Plate, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.63 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 35,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included