  • Mfr # SHT-ALY20-0.25X6X6
  • Zoro # G111243188
Tensile Strength
80,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-ALY20-0.25X6X6
Thickness
0.25 in
Overall Length
6 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Stainless Steel Plate, 6 in - L
Tensile Strength
80,000 psi
Yield Strength
35,000 psi
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, Alloy 20, Plate, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 35,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included