  • Mfr # 0118G063R125S-36X40
  • Zoro # G2157346
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
40 in
Width
36 in
Thickness
0.036 in
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Rolled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
0118G063R125S-36X40
Country of Origin
China
Dimensions
Length
40 in
Width
36 in
Thickness
0.036 in
Hole Dia.
0.063 in
Length Tolerance
Width Tolerance
+0.25 in
Overall Length
40 in
Overall Width
36 in
Hole Diameter
0.063 in
Details
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Rolled
Hole Shape
Round
Style
Perforated Sheet
Alloy Type
1008
Gauge
20 ga
Finish
Mill
Hardness Scale
Brinnell
Typical Hardness
95,000
Tensile Strength
49,000 psi
Yield Strength
42,000 psi
Center Spacing
0.13 in
Thickness Tolerance
Hole Pattern
Staggered
Item
Carbon Steel Perforated Sheet
Open Area
23 %
Standards
ISO 9001:2015
Brinell Hardness
95
Shape
Rectangular
Fabrication
Machinability
Not Rated
Heat Treatment
Tempered
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Carbon Steel Perforated Sheet, Material Carbon Steel, Material Grade 1008, Open Area 23 Percent, Thickness 0.036 in, Overall Length 40 in, Overall Width 36 in, Hole Diameter 0.063 in, Hole Shape Round, Hole Pattern Staggered, Center Spacing 0.13 in, Gauge 20 ga, Mechanical Finish Mill, Fabrication Cold Rolled, Machinability Not Rated, Standards ISO 9001:2015, Tensile Strength 49,000 psi, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Tempered, Brinell Hardness 95