  • Mfr # STR601M10X20
  • Zoro # G4533663
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M8-1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Drive Size
5mm
Material
18-8 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
STR601M10X20
Thread Size
M8-1.25
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
20 mm
Drive Size
5mm
Head Diameter
16mm
Head Height
7 mm
Thread Length
13 mm
Shoulder Dia.
10 mm
Shoulder Length Tolerance
-0.0 mm to +0.25 mm
Shoulder Diameter Tolerance
-0.04 mm to +0.0 mm
Minimum Thread Length
13 mm
Drive Type
Hex
Material
18-8 Stainless Steel
Standard
Rockwell Hardness
B55
Min. Tensile Strength (PSI)
70,000 psi
Thread Fit
5g6g
Head Texture
Knurled
Dimensional Standards
ISO 7379-1983
Tensile Strength
70,000 psi
Material Grade/Class
18-8
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Shoulder Screw, Shoulder Screw Type Standard Shoulder Screw, Head Type Standard, Drive Type Socket, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, System of Measurement Metric, Thread Size M8-1.25, Minimum Thread Length 13 mm, Shoulder Length 20 mm, Shoulder Length Tolerance -0.0 mm to +0.25 mm, Shoulder Diameter 10 mm, Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to +0.0 mm, Pack Size Small Pack, Head Height 7 mm, Head Diameter 16 mm, Dimensional Standards ISO 7379-1983