  • Mfr # STR602M6X20
  • Zoro # G4583214
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M5-0.80
Shoulder Diameter
6 mm
Drive Size
3mm
Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
STR602M6X20
Thread Size
M5-0.80
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
20 mm
Drive Size
3mm
Head Diameter
10mm
Head Height
4.5 mm
Thread Length
9.5 mm
Shoulder Dia.
6 mm
Shoulder Length Tolerance
-0.0 mm to +0.25 mm
Shoulder Diameter Tolerance
-0.04 mm to +0.0 mm
Minimum Thread Length
9.5 mm
Drive Type
Hex
Material
316 Stainless Steel
Shoulder Screw
Min. Tensile Strength (PSI)
70,000 psi
Rockwell Hardness
B55
Head Texture
Knurled
Thread Fit
5g6g
Thread Pitch
0.8 mm
Material Grade/Class
316
Dimensional Standards
AMPG 2013 ZS.02
Tensile Strength
70,000 psi
Description
Shoulder Screw, Shoulder Screw Type Standard Shoulder Screw, Head Type Standard, Drive Type Socket, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, System of Measurement Metric, Thread Size M5-0.8, Minimum Thread Length 9.5 mm, Shoulder Length 20 mm, Shoulder Length Tolerance -0.0 mm to +0.25 mm, Shoulder Diameter 6 mm, Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to +0.0 mm, Pack Size Small Pack, Head Height 4.5 mm, Head Diameter 10 mm, Dimensional Standards AMPG 2013 ZS.02