  • Mfr # STR401M6X40-ST
  • Zoro # G2460790
/ea
Key Features
Socket Head
Torx Drive
Low Profile Type
System of Measurement
Metric
Thread Size
M5-0.80
Shoulder Diameter
6 mm
Drive Size
3mm
Material
18-8 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
STR401M6X40-ST
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Shoulder Diameter
6 mm
Shoulder Length
40 mm
Drive Size
3mm
Head Diameter
10mm
Head Height
3 mm
Thread Length
6 mm
Shoulder Dia.
6 mm
Shoulder Length Tolerance
-0.0 mm to +0.05 mm
Shoulder Diameter Tolerance
-0.025 mm to +0.0 mm
Minimum Thread Length
6 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Socket
Drive Type
Torx
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Item
Shoulder Screw
Head Style
Standard
Type
Low Profile
Class
6g
Dimensional Standards
AMPG 2013 LP.02
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small Pack
Head Texture
Smooth
Precision Screw
No
Shoulder Screw Type
Standard Shoulder Screw
Tensile Strength
Not Rated
Thread Fit
6G
Material Grade/Class
18-8
Description
Shoulder Screw, Shoulder Screw Type Standard Shoulder Screw, Head Type Low-Profile Standard, Drive Type Socket, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, System of Measurement Metric, Thread Size M5-0.8, Minimum Thread Length 6 mm, Shoulder Length 40 mm, Shoulder Length Tolerance -0.0 mm to +0.05 mm, Shoulder Diameter 6 mm, Shoulder Diameter Tolerance -0.025 mm to +0.0 mm, Pack Size Small Pack, Head Height 3 mm, Head Diameter 10 mm, Dimensional Standards AMPG 2013 LP.02