  • Mfr # ZUSAS1.5X16
  • Zoro # G1673614
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Material
Silicone
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Silicone
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAS1.5X16
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
16 mm
Actual Inside Dia.
16 mm
Nominal Outside Dia.
19 mm
Nominal Width
1.5 mm
Actual Outside Dia.
19 mm
Actual Width
1.5 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Outside Diameter - Nominal
19 mm
Width - Actual
1.5 mm
Inside Diameter - Actual
16 mm
Outside Diameter - Actual
19 mm
Inside Diameter - Nominal
16 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Red
Metal Detectable
Metal Detectable
FDA Approved
Yes
Application
Food
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Temp. Range
-80° to 450° F
Meets/Exceeds
FDA
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Type
O-Ring
Grade
Food
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Resistance Properties
Oil-Resistant, Chemical-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 16 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 16 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 19 mm, Actual Outside Dia. 19 mm, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant