  • Mfr # ZUSAS1X10
  • Zoro # G1673727
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAS1X10
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
10 mm
Actual Inside Dia.
10 mm
Nominal Outside Dia.
12 mm
Nominal Width
1 mm
Actual Width
1 mm
Actual Outside Dia.
12 mm
Inside Diameter - Nominal
10 mm
Outside Diameter - Actual
12 mm
Width - Actual
1 mm
Cross-Section Width
1 mm
Outside Diameter - Nominal
12 mm
Inside Diameter - Actual
10 mm
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Red
FDA Approved
Yes
Temp. Range
-80° to 450° F
Application
Food
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Metal Detectable
Metal Detectable
Meets/Exceeds
FDA
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Food
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
Resistance Properties
Oil-Resistant, Chemical-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 10 mm, Nominal Width 1 mm, Actual Inside Dia. 10 mm, Actual Width 1 mm, Dash Number Not Applicable, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 12 mm, Actual Outside Dia. 12 mm, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Approved