  • Mfr # ZUSAS70FDA2.5X50
  • Zoro # G1674759
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAS70FDA2.5X50
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
50 mm
Actual Inside Dia.
50 mm
Nominal Outside Dia.
55 mm
Actual Width
2.5 mm
Actual Outside Dia.
55 mm
Nominal Width
2.5 mm
Outside Diameter - Nominal
55 mm
Inside Diameter - Nominal
50 mm
Width - Actual
2.5 mm
Inside Diameter - Actual
50 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Outside Diameter - Actual
55 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
70A
Color
Red
Application
Food
Temp. Range
-80° to 450° F
FDA Approved
Yes
Meets/Exceeds
FDA
Grade
Food
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 50 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 50 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 55 mm, Actual Outside Dia. 55 mm, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant