  • Mfr # ZUSAS70FDA2X50
  • Zoro # G1675163
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAS70FDA2X50
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
50 mm
Actual Inside Dia.
50 mm
Nominal Outside Dia.
54 mm
Actual Outside Dia.
54 mm
Actual Width
2 mm
Nominal Width
2 mm
Outside Diameter - Nominal
54 mm
Outside Diameter - Actual
54 mm
Width - Actual
2 mm
Inside Diameter - Nominal
50 mm
Cross-Section Width
2 mm
Inside Diameter - Actual
50 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
70A
Color
Red
FDA Approved
Yes
Application
Food
Temp. Range
-80° to 450° F
Metal Detectable
Metal Detectable
Meets/Exceeds
FDA
Grade
Food
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 50 mm, Nominal Width 2 mm, Actual Inside Dia. 50 mm, Actual Width 2 mm, Dash Number Not Applicable, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 54 mm, Actual Outside Dia. 54 mm, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant