  • Mfr # ZUSAS70FDA3X50
  • Zoro # G1675416
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAS70FDA3X50
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
50 mm
Actual Inside Dia.
50 mm
Nominal Outside Dia.
56 mm
Actual Outside Dia.
56 mm
Nominal Width
3 mm
Actual Width
3 mm
Cross-Section Width
3 mm
Width - Actual
3 mm
Outside Diameter - Nominal
56 mm
Inside Diameter - Actual
50 mm
Inside Diameter - Nominal
50 mm
Outside Diameter - Actual
56 mm
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Red
FDA Approved
Yes
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Metal Detectable
Metal Detectable
Temp. Range
-80° to 450° F
Application
Food
Meets/Exceeds
FDA
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Food
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Resistance Properties
Oil-Resistant, Chemical-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 50 mm, Nominal Width 3 mm, Actual Inside Dia. 50 mm, Actual Width 3 mm, Dash Number Not Applicable, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 56 mm, Actual Outside Dia. 56 mm, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant