  • Mfr # ZUSAS70FDA406
  • Zoro # G1672756
/ea
Key Features
Dash Number
406
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAS70FDA406
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
2-1/8"
Actual Inside Dia.
2.1"
Nominal Outside Dia.
2-5/8"
Actual Width
0.275 in
Actual Outside Dia.
2.65"
Nominal Width
1/4 in
Cross-Section Width
1/4 in
Width - Actual
0.275 in
Outside Diameter - Actual
2.65 in
Inside Diameter - Nominal
2 1/8 in
Outside Diameter - Nominal
2 5/8 in
Inside Diameter - Actual
2.1 in
O-Ring
Dash Number
406
System of Measurement
Inch
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Red
Metal Detectable
Metal Detectable
Application
Food
FDA Approved
Yes
Meets/Exceeds
FDA
Temp. Range
-80° to 450° F
Durometer (Hardness) Rating
Standard
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Properties
High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
O-Ring
Grade
Food
Type
Operating Temperature - Minimum
-80 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Resistance Properties
Oil-Resistant, Chemical-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 2 1/8 in, Nominal Width 1/4 in, Actual Inside Dia. 2.1 in, Actual Width 0.275 in, Dash Number 406, Color Red, Durometer 70A, Meets/Exceeds FDA, Nominal Outside Dia. 2 5/8 in, Actual Outside Dia. 2.65 in, Temp. Range -80 Degrees to 450 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant