  • Mfr # BULK-RS-S60-213
  • Zoro # G2417039
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8 in
Width
3 ft
Length
10 ft
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60-213
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1/8 in
Width
3 ft
Length
10 ft
Rubber Thickness
Rubber Length
Rubber Width
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
Details
Item
Rubber Roll
Color
Red
Backing Type
Adhesive
Durometer
60A
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Elongation
400 %
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Rubber Material
Rubber Color
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Grade
Food
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Finish
Smooth
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Maximum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Adhesive Type
High-Temp
Tear Strength
17 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Fair
Compression Set
20 %
Shape
Roll
Tensile Strength
700 psi
Density
1.25 g/cc
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth