  • Mfr # BULK-RS-S60-218
  • Zoro # G2416874
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S60-218
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Thickness
Overall Length
6 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
6 in
Length
6 in
Width
6 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
60 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Material
Color
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Abrasion Resistance
Poor
Shape
Strip
Tear Strength
17 N/mm
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Density
1.25 g/cc
Compression Set
20 %
Oil Resistance
Fair
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
500 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
700 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth