  • Mfr # BULK-RS-S60-220
  • Zoro # G2416865
Rubber Thickness
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60-220
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Thickness
Overall Width
6 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
6 in
Length
6 in
Width
6 in
Durometer
60 A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Compression Set
20 %
Minimum Temperature
Tensile Strength
700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Shape
Strip
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 607, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth