  • Mfr # BULK-RS-S40-227
  • Zoro # G2416208
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-227
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Thickness
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Overall Thickness
0.125 in
Width
6 in
Length
6 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
40 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Shape
Strip
Minimum Temperature
Adhesive Type
High-Temp
Abrasion Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Density
1.25 g/cc
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Fair
Maximum Temperature
500 Degrees F
Tear Strength
17 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
Compression Set
20 %
Tensile Strength
700 psi
Chemical Resistance
Good
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth