  • Mfr # BULK-RS-S40-53
  • Zoro # G2416138
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S40-53
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
1 ft
Rubber Length
1 ft
Thickness
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
12 in
Width
Length
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
40 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Color
Material
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
17 N/mm
Tensile Strength
700 psi
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
500 Degrees F
Compression Set
20 %
Shape
Sheet
Oil Resistance
Fair
Density
1.25 g/cc
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Poor
Maximum Adhesive Temperature
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth