  • Mfr # BULK-RS-S20-66
  • Zoro # G902583981
Durometer
20A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Standards
ASTM D2000 GE 202, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S20-66
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
20A
Backing Type
Adhesive
Elongation
900 %
Standards
Grade
Food
Oil Resistance
Fair
Tensile Strength
700 psi
Adhesive Type
High-Temp
Abrasion Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Maximum Temperature
300 Degrees F
Shape
Sheet
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Color
Red
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Material
Silicone
Compression Set
23 %