  • Mfr # GRANEX USA 304BB-22GX48X120
  • Zoro # G501985209
/ea
Key Features
Gauge
22 ga
Thickness (Decimal)
0.028 in
Width
48 in
Alloy Type
304
Thickness
0.028 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GRANEX USA 304BB-22GX48X120
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness (Decimal)
0.028 in
Width
48 in
Length
120 in
Thickness
0.028 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Width
4 ft
Overall Length
10 ft
Details
Gauge
22 ga
Alloy Type
304
Item
Stainless Steel Sheet, 10 ft - L
Finish
BB
Texture
Granex
Thickness Tolerance
Standards
A1172, A167, A176, A240/A240M, A263, A264, A265, A666, A693, A793
Yield Strength
5,802 psi
Material
Stainless Steel
Color
Silver
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 80% Post-Consumer Recycled Content
Fabrication
Cold Rolled
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
2B
Shape
Sheet
Tolerance Rating
Standard
Material Grade
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Heat Treatment
No Heat Treatment
Brinell Hardness
201 BHN
Rockwell Hardness
92 HRB
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Maximum Temperature
1,580 Degrees F
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Color Type
Silver Finish
Texture Group
Flat Polished Finish
Elongation
40 %
Description
Stainless Steel Sheet, 10 ft - L, Stainless Steel, 304, Sheet, 10 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 4 ft Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.028 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish 2B, Yield Strength 5,802 psi, Tensile Strength Not Applicable, Brinell Hardness 201 BHN, Rockwell Hardness 92 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included