  • Mfr # U39100.015.0093
  • Zoro # G2528849
Pin Diameter
5/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U39100.015.0093
Pin Diameter
5/32 in
Shank Length
15/16 in
Outside Dia.
Overall Length
15/16"
Nominal Diameter
Chamfer Length (Min.)
0.01 in
Fits Hole Dia. (Min.-Max.)
0.156-0.160 in
Chamfer Diameter
0.151 in
Wall Thickness
0.032 in
Chamfer Length (Max.)
0.048 in
Fits Minimum Hole Diameter
Maximum Chamfer Length
0.048 in
Minimum Chamfer Length
0.01 in
Finish
Plain
Double Shear Strength (Lbs.)
2,750 lb
Description
Slotted Spring Pin, 5/32 In. dia,15/16 In. L,PK100, System of Measurement Inch, Pin Diameter 5/32 in, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 15/16 in, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 0.151 in, Wall Thickness 0.032 in, Fits Minimum Hole Diameter 5/32 in, Fits Maximum Hole Diameter 5/32 in, Shank Length 15/16 in, Maximum Chamfer Length 0.048 in, Minimum Chamfer Length 0.01 in, Nominal Diameter 5/32 in, Standards ASME B18.8.2, Product Type Spring Pin