  • Mfr # U39100.015.0062
  • Zoro # G3403751
Key Features
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Inch
Pin Diameter
5/32 in
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U39100.015.0062
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
5/32 in
Shank Length
5/8 in
Outside Dia.
Wall Thickness
0.032 in
Nominal Diameter
Fits Hole Dia. (Min.-Max.)
0.156-0.160 in
Overall Length
5/8"
Chamfer Length (Min.)
0.01 in
Chamfer Length (Max.)
0.048 in
Chamfer Diameter
0.151 in
Minimum Chamfer Length
0.01 in
Usable Length
5/8 in
Fits Minimum Hole Diameter
Fits Maximum Hole Diameter
Maximum Chamfer Length
0.048 in
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Inch
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
ASME B18.8.2
Double Shear Strength (Lbs.)
2,750 lb
Meets
ASME B18.8.2
End Type
Chamfered
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Slotted Spring Pin, 5/32 In. dia,5/8 In. L,PK100, System of Measurement Inch, Pin Diameter 5/32 in, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 5/8 in, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 0.151 in, Wall Thickness 0.032 in, Fits Minimum Hole Diameter 5/32 in, Fits Maximum Hole Diameter 5/32 in, Shank Length 5/8 in, Maximum Chamfer Length 0.048 in, Minimum Chamfer Length 0.01 in, Nominal Diameter 5/32 in, Standards ASME B18.8.2, Product Type Spring Pin