  • Mfr # U51428.043.0100
  • Zoro # G3399116
Key Features
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Inch
Pin Diameter
7/16 in
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U51428.043.0100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
7/16 in
Shank Length
1-in
Outside Dia.
Fits Hole Dia. (Min.-Max.)
0.437-0.445 in
Chamfer Length (Min.)
0.017 in
Wall Thickness
0.077 in
Overall Length
1"
Nominal Diameter
Chamfer Diameter
0.43 in
Chamfer Length (Max.)
0.095 in
Usable Length
1 in
Fits Minimum Hole Diameter
Maximum Chamfer Length
0.095 in
Shank Length Tolerance
Outside Diameter Tolerance
Fits Maximum Hole Diameter
Minimum Chamfer Length
0.017 in
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Slotted
System of Measurement
Inch
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
ASME B18.8.2
Double Shear Strength (Lbs.)
19,800 lb
Meets
ASME B18.8.2
Rockwell Hardness
HV 423-544
End Type
Chamfered
Dimensional Standards
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Slotted Spring Pin, 7/16 In. dia,1 In. L,Slotted,PK5, System of Measurement Inch, Pin Diameter 7/16 in, Pin Type Slotted, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 420, Finish Plain, Usable Length 1 in, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 0.43 in, Wall Thickness 0.077 in, Fits Minimum Hole Diameter 7/16 in, Fits Maximum Hole Diameter 7/16 in, Shank Length 1 in, Maximum Chamfer Length 0.095 in, Minimum Chamfer Length 0.017 in, Nominal Diameter 7/16 in, Standards ASME B18.8.2