  • Mfr # U39100.043.0350
  • Zoro # G3402555
Pin Diameter
7/16 in
Shank Length
3-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U39100.043.0350
Pin Diameter
7/16 in
Shank Length
3-1/2 in
Outside Dia.
Wall Thickness
0.077 in
Overall Length
3-1/2"
Fits Hole Dia. (Min.-Max.)
0.437-0.445 in
Nominal Diameter
Chamfer Length (Max.)
0.095 in
Chamfer Diameter
0.43 in
Chamfer Length (Min.)
0.017 in
Minimum Chamfer Length
0.017 in
Maximum Chamfer Length
0.095 in
Finish
Plain
Double Shear Strength (Lbs.)
19,800 lb
Description
Slotted Spring Pin, 0.4375 In. dia,3.5 In. L,PK5, System of Measurement Inch, Pin Diameter 7/16 in, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 3 1/2 in, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 0.43 in, Wall Thickness 0.077 in, Fits Minimum Hole Diameter 7/16 in, Fits Maximum Hole Diameter 7/16 in, Shank Length 3 1/2 in, Maximum Chamfer Length 0.095 in, Minimum Chamfer Length 0.017 in, Nominal Diameter 7/16 in, Standards ASME B18.8.2, Product Type Spring Pin