  • Mfr # U39101.043.0350
  • Zoro # G3400470
Pin Diameter
7/16 in
Shank Length
3-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U39101.043.0350
Pin Diameter
7/16 in
Shank Length
3-1/2 in
Outside Dia.
Wall Thickness
0.077 in
Fits Hole Dia. (Min.-Max.)
0.437-0.445 in
Overall Length
3-1/2"
Chamfer Length (Min.)
0.017 in
Chamfer Length (Max.)
0.095 in
Chamfer Diameter
0.43 in
Nominal Diameter
Minimum Chamfer Length
0.017 in
Maximum Chamfer Length
0.095 in
Finish
Zinc Plated
Double Shear Strength (Lbs.)
19,800 lb
Description
Slotted Spring Pin, 7/16 In. dia,3.5 In. L,Slotted,PK5, System of Measurement Inch, Pin Diameter 7/16 in, Pin Type Slotted, Material Steel, Finish Zinc Plated, Usable Length 3 1/2 in, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 0.43 in, Wall Thickness 0.077 in, Fits Minimum Hole Diameter 7/16 in, Fits Maximum Hole Diameter 7/16 in, Shank Length 3 1/2 in, Maximum Chamfer Length 0.095 in, Minimum Chamfer Length 0.017 in, Nominal Diameter 7/16 in, Standards ASME B18.8.2, Product Type Spring Pin