  • Mfr # U51261.019.0018
  • Zoro # G3255804
Key Features
Torx Drive
Thread Size
#10-32
Drive Size
3/32 in
Point type
Cup
Point Type
Cup
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U51261.019.0018
Thread Size
#10-32
Overall Length
3/16 in
Drive Size
3/32 in
Minimum Point Diameter
0.088 in
Maximum Point Diameter
0.102 in
Drive Type
Torx
Point Material
Item
Set Screw
Rockwell Hardness
B96 to C33
Decimal Equivalent
0.19 in
Meets
ASME B18.3
Head Type
Headless
Thread Type
Fine
Material Grade/Class
18-8
Thread Fit
3A
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cup, System of Measurement Inch, Thread Size #10-32, Overall Length 3/16 in, Drive Type Socket, Drive Size 3/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.19 in, Dimensional Standards ASME B18.3, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Point Diameter 0.102 in, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Point Diameter 0.088 in