  • Mfr # U07852.025.0037
  • Zoro # G1592927
Thread Size
1/4"-28
Drive Size
1/8 in
Point type
Cup
Point Type
Cup
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07852.025.0037
Thread Size
1/4"-28
Overall Length
3/8 in
Drive Size
1/8 in
Minimum Point Diameter
0.118 in
Maximum Point Diameter
0.132 in
Hex
Point Material
Finish
Black Oxide
Item
Set Screw
Type
UNF
Decimal Equivalent
0.25 in
Meets
ANSI/ASME B18.3
Rockwell Hardness
C45 to C53
Head Type
Headless
Thread Type
Fine
Pack Size
Small Pack
Thread Fit
3A
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cup, System of Measurement Inch, Thread Size 1/4 In.-28, Overall Length 3/8 in, Drive Type Socket, Drive Size 1/8 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.25 in, Dimensional Standards ASME B18.3, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Maximum Point Diameter 0.132 in, Minimum Head Height Not Applicable, Minimum Point Diameter 0.118 in, Package Quantity 100