  • Mfr # U01080.075.0150
  • Zoro # G9977527
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U01080.075.0150
Overall Length
1-1/2 in
Head Height
0.582 in
Head Width
Maximum Head Width
0.75 in
Maximum Head Height
0.582 in
Minimum Head Width
0.729 in
Minimum Head Height
0.544 in
Thread Fit
3A
Description
Socket Set Screw, Head Type Square, Point Type Cup, System of Measurement Inch, Thread Size 3/4 In.-10, Overall Length 1 1/2 in, Drive Type External Square, Drive Size 3/4 in, Material Steel, Finish Plain, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards ASME B18.6.2, Head Height 0.582 in, Head Width 3/4 in, Maximum Head Height 0.582 in, Maximum Head Width 0.75 in, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height 0.544 in, Minimum Head Width 0.729 in, Minimum Temperature -58 Degrees F