  • Mfr # U01080.075.0100
  • Zoro # G9977545
Thread Size
3/4"-10
Drive Size
3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U01080.075.0100
Thread Size
3/4"-10
Overall Length
1 in
Drive Size
3/4 in
Head Width
Head Height
0.582 in
Minimum Head Width
0.729 in
Maximum Head Height
0.582 in
Maximum Head Width
0.75 in
Minimum Head Height
0.544 in
Rockwell Hardness
C45 to C53
Meets
ASME B18.6.2
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Small Pack
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Fit
3A
Description
Socket Set Screw, Head Type Square, Point Type Cup, System of Measurement Inch, Thread Size 3/4 In.-10, Overall Length 1 in, Drive Type External Square, Drive Size 3/4 in, Material Steel, Finish Plain, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards ASME B18.6.2, Head Height 0.582 in, Head Width 3/4 in, Maximum Head Height 0.582 in, Maximum Head Width 0.75 in, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Head Height 0.544 in, Minimum Head Width 0.729 in, Minimum Temperature -58 Degrees F