  • Mfr # M51260.050.0025
  • Zoro # G1904786
Key Features
Torx Drive
System of Measurement
Metric
Thread Size
M5-0.80
Drive Size
2.5 mm
Point type
Cup
Point Type
Cup
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51260.050.0025
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Overall Length
25 mm
Drive Size
2.5 mm
Metric
Drive Type
Torx
Material
18-8 Stainless Steel
Item
Set Screw
Meets
DIN 916/ISO 4029
Class
6g
Decimal Equivalent
0.197 in
Head Type
Headless
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
DIN 916, ISO 4029
Thread Fit
6G
Thread Pitch
0.8 mm
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
18-8
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cup, System of Measurement Metric, Thread Size M5x0.8, Overall Length 25 mm, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.197 in, Dimensional Standards DIN 916, ISO 4029, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Minimum Head Height Not Applicable, Package Quantity 25