  • Mfr # M07840.120.0020
  • Zoro # G9899830
Key Features
Torx Drive
System of Measurement
Metric
Thread Size
M12-1.75
Drive Size
6 mm
Point type
Cup
Point Type
Cup
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07840.120.0020
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12-1.75
Overall Length
20 mm
Drive Size
6 mm
Minimum Point Diameter
8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive Type
Torx
Point Material
Steel
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Item
Set Screw
Decimal Equivalent
0.472 in
Meets
DIN 916
Class
45H
Head Type
Headless
Dimensional Standards
DIN 916
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Socket Set Screw, Head Type Headless, Point Type Cup, System of Measurement Metric, Thread Size M12x1.75, Overall Length 20 mm, Drive Type Socket, Drive Size 6 mm, Material Steel, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Decimal Equivalent 0.472 in, Dimensional Standards DIN 916, Head Height Not Applicable, Maximum Head Height Not Applicable, Minimum Head Height Not Applicable, Package Quantity 25