  • Mfr # B932S000028-13
  • Zoro # G6562595
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
3 1/2 in
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
3 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B932S000028-13
Length
13 in
Overall Length
13 in
Tensile Strength
35,000 psi
Yield Strength
20,000 psi
Description
932 Bronze Rod, Material Bronze, Material Grade 932, Outside Diameter 3 1/2 in, Overall Length 13 in, Standards ASTM B505, CDA 932, SAE 660, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Mechanical Finish Mill, Shape Disc, Brinell Hardness 65, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -450 Degrees F, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi