  • Mfr # B932S000003-13
  • Zoro # G2979317
/ea
Key Features
Material
Bronze
Thickness
3/8 in
Unfinished Outside Dia.
3/8 in
Alloy Type
Leaded Tin
Standards
ASTM B505, CDA 932, SAE 660
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B932S000003-13
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
Unfinished Outside Dia.
Length
13 in
Width
Outside Diameter
Overall Length
13 in
Details
Material
Bronze
Item
932 Bronze Rod
Alloy Type
Leaded Tin
Standards
ASTM B505, CDA 932, SAE 660
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Max. Pv
75,000
Fabrication
Cast
Tensile Strength
35,000 psi
Brinell Hardness
65
Yield Strength
20,000 psi
Maximum Temperature
500 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Shape
Disc
Material Grade
932
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Description
932 Bronze Rod, Material Bronze, Material Grade 932, Outside Diameter 3/8 in, Overall Length 13 in, Standards ASTM B505, CDA 932, SAE 660, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Mechanical Finish Mill, Shape Disc, Brinell Hardness 65, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -450 Degrees F, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi