  • Mfr # 41F0816-EA-25
  • Zoro # G2176377
Key Features
Rivet Head Style
Flat
Rivet Body Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Plain
System of Measurement
Inch
Head Dia.
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
41F0816-EA-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Rivet Dia.
0.25 in
Rivet Length
1 in
Head Dia.
0.5 in
Head Height
0.083 in
Head Diameter
1/2 in
Overall Length
1 5/64 in
Shank Diameter
0.25 in
Body Length
1 in
Details
Item
Solid Rivet
Rivet Head Style
Flat
Rivet Body Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Plain
System of Measurement
Inch
Installation Method
Hammer, Rivet Press
Finish
Product Type
Solid Rivet
Head Type
Material
Material Grade/Class
300
Manufacturer Location
Made in USA*
Description
Solid Rivet,1 in L,Flat,PK25, System of Measurement Inch, Shank Diameter 0.25 in, Overall Length 1 5/64 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 300, Finish Plain, Product Type Solid Rivet, Head Type Flat, Head Height 0.083 in, Head Diameter 1/2 in, Body Length 1 in, Installation Method Hammer, Rivet Press, Properties Corrosion Resistant, Manufacturer Location Made in USA*, Package Quantity 25