  • Mfr # 35F0820.1-EA-25
  • Zoro # G1996014
Key Features
Rivet Head Style
Round
Rivet Body Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Plain
System of Measurement
Inch
Head Height
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
35F0820.1-EA-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Rivet Dia.
0.25 in
Rivet Length
1.25 in
Head Height
0.188 in
Head Dia.
0.445 in
Overall Length
Head Diameter
7/16 in
Minimum Material Thickness
Shank Diameter
0.25 in
Body Length
1 1/4 in
Maximum Material Thickness
Details
Item
Solid Rivet
Rivet Head Style
Round
Rivet Body Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Plain
System of Measurement
Inch
Manufacturer Location
Made in USA*
Installation Method
Hammer, Rivet Press
Material
Material Grade/Class
300
Head Type
Dome
Finish
Product Type
Solid Rivet
Description
Solid Rivet,1 1/4 in L,Dome,PK25, System of Measurement Inch, Shank Diameter 0.25 in, Overall Length 1 7/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 300, Finish Plain, Product Type Solid Rivet, Head Type Dome, Head Height 0.188 in, Head Diameter 7/16 in, Minimum Material Thickness 31/32 in, Maximum Material Thickness 1 1/32 in, Body Length 1 1/4 in, Installation Method Hammer, Rivet Press, Properties Corrosion Resistant, Manufacturer Location Made in USA*, Package Quantity 25