  • Mfr # T4S1.5X.065-72
  • Zoro # G1310197
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Inside Square
1 3/8 in
Outside Square
1 1/2 in
Length
6 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T4S1.5X.065-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
6 ft
Wall Thickness
0.065 in
Length Tolerance
+/-1 in
Inside Width
1 3/8 in
Inside Height
Overall Length
Outside Height
1 1/2 in
Outside Width
Height Tolerance
+/-0.02 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Inside Square
Outside Square
Impact Strength (Lbs.)
Not Rated
Tensile Strength (PSI)
75,000 psi
Item
Stainless Steel Square Tube
Wall Thickness Tolerance
+/-0.1 in
Outside Square Tolerance
+/-0.020 in
Max. Temp. (F)
1,500 Degrees F
Standards
ASTM A554
Type
Square, Ornamental
Min. Temp. (F)
-425 Degrees F
Fabrication
Cold Drawn, Welded
Heat Treatment
No Heat Treatment
Rockwell Hardness
Not Rated
Minimum Temperature
-425 Degrees F
System of Measurement
Inch
Yield Strength
30,000 psi
Material Grade
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Brinell Hardness
123 BHN
Tensile Strength
75,000 psi
Shape
Square
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Description
Stainless Steel Square Tube, Stainless Steel, 304, Square, 6 ft Overall Length, 1 3/8 in Inside Width, 1 3/8 in Inside Height, 1 1/2 in Outside Width, 1 1/2 in Outside Height, Wall Thickness 0.065 in, Wall Thickness Tolerance +/-0.1 in, Fabrication Cold Drawn, Welded, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 123 BHN Brinell Hardness, Not Rated Rockwell Hardness