  • Mfr # GWA30625Z
  • Zoro # G3034381
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
0.6250"
Length of Cut
1.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GWA30625Z
Milling Diameter
0.6250"
Length of Cut
1.625 in
Shank Dia.
5/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
0.625 in
Helix Angle
37 Degrees
Steel (P) Compatibility
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Application
Finishing
Finish - Machining
Uncoated
Max. Helix Angle
37 Degrees
Description
Square End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 1.625 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 5/8 in, Neck Dia. Not Applicable