  • Zoro # G205907125
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Standards
AMS QQ-S-763
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
12 in
Shape
Hexagon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
23661_12_0
Zoro #
G205907125
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
12 in
Hex Width
1 5/16 in
Details
Material
Stainless Steel
Standards
AMS QQ-S-763
Item
Stainless Steel Hex Bar
Shape
Hexagon
Yield Strength
37,000 psi
Rockwell Hardness
95 HRB
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Cold Rolled
Tensile Strength
82 ksi
Brinell Hardness
210 BHN
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
316
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
Annealed
Description
Stainless Steel Hex Bar, Stainless Steel, 316, Hexagon, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 1 5/16 in Hex Width, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 82 ksi, 210 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards AMS QQ-S-763, System of Measurement Inch