  • Mfr # 6P.25X18-18X18-18
  • Zoro # G703578599
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.25 in
Width
18 in
Length
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6P.25X18-18X18-18
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.25 in
Width
18 in
Length
18 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Overall Width
18 in
Overall Length
18 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Unpolished
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
200 min BHN; Rockwell B 95 min
Type
Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
35,000 psi
Hardness Scale
BHN; Rockwell B
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Thickness Tolerance
+/-0.045 in
Typical Tensile Strength (PSI)
85,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 18 in - L
Fabrication
Hot Rolled
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
34,800 psi
Brinell Hardness
149 BHN
Rockwell Hardness
80 HRB
Appearance
Metallic
Material Grade
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Maximum Temperature
1,700 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
79,800 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Flatness Tolerance
Not Rated
Texture
Smooth
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Color
Silver
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 18 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 34,800 psi, Tensile Strength 79,800 psi, Brinell Hardness 149 BHN, Rockwell Hardness 80 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number