  • Mfr # 6P.375X18-18X18-18
  • Zoro # G103579721
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.375 in
Width
18 in
Length
18 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6P.375X18-18X18-18
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width
18 in
Length
18 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width Tolerance
Overall Width
18 in
Overall Length
18 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Unpolished
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
200 min BHN; Rockwell B 95 min
Type
Corrosion Resistant
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Hardness Scale
BHN; Rockwell B
Thickness Tolerance
Item
Stainless Steel Plate, 18 in - L
Typical Tensile Strength (PSI)
85,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
35,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
80 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Hot Rolled
Tensile Strength
79,800 psi
Appearance
Metallic
Brinell Hardness
149 BHN
Maximum Temperature
1,700 Degrees F
Material Grade
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
34,800 psi
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Color
Silver
Flatness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Texture
Smooth
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 18 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.045 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 34,800 psi, Tensile Strength 79,800 psi, Brinell Hardness 149 BHN, Rockwell Hardness 80 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number