  • Zoro # G305717044
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Wall Thickness
0.035 in
Standards
ASTM A249
Inside Diameter
0.305 in
Overall Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
463_12_0
Zoro #
G305717044
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.035 in
Inside Diameter
0.305 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter
3/8 in
Details
Material
Stainless Steel
Item
Stainless Steel Round Tube
Standards
ASTM A249
Rockwell Hardness
92 HRB
Fabrication
Welded
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Shape
Round
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
195 BHN
Tensile Strength
85 ksi
Material Grade
304
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Yield Strength
35,000 psi
Description
Stainless Steel Round Tube, Stainless Steel, 304, Round, 12 in Overall Length, Outside Diameter 3/8 in, Inside Diameter 0.305 in, Wall Thickness 0.035 in, Fabrication Welded, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 35,000 psi, Tensile Strength 85 ksi, 195 BHN Brinell Hardness, 92 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards ASTM A249, System of Measurement Inch