  • Mfr # SA304/11125-12
  • Zoro # G815771178
/ea
Key Features
Length Tolerance
+/-1 in
Standards
ASTM A276
Material
Stainless Steel
Material Grade
304
Yield Strength
31,200 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SA304/11125-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Height
1 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Width
1 in
Inside Height
7/8 in
Overall Length
12 in
Inside Width
7/8 in
Details
Item
Stainless Steel Angle
Standards
ASTM A276
Material
Stainless Steel
Material Grade
304
Yield Strength
31,200 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Maximum Temperature
2,550 Degrees F
Rockwell Hardness
90 HRB
Leg Inside Corner Shape
Round
Heat Treatment
Annealed
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
160 BHN
Angle
90 Degrees
Elongation
60 %
System of Measurement
Inch
Shape
Angle
Tensile Strength
75 ksi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304, Angle, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, Leg Thickness 1/8 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 75 ksi, 160 BHN Brinell Hardness, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A276, Maximum Temperature 2,550 Degrees F, Inside Height 7/8 in, Inside Width 7/8 in