  • Mfr # SA304/33188-24
  • Zoro # G215771754
/ea
Free Shipping & Returns
Elongation
60 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SA304/33188-24
Overall Length
24 in
Leg Thickness
3/16 in
Overall Height
3 in
Inside Width
2 13/16 in
Overall Width
3 in
Inside Height
2 13/16 in
Elongation
60 %
Yield Strength
31,200 psi
Description
Stainless Steel Angle, Stainless Steel, 304, Angle, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, Leg Thickness 3/16 in, Angle 90 Degrees , Leg Inside Corner Shape Round, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 75 ksi, 160 BHN Brinell Hardness, 90 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A276, Maximum Temperature 2,550 Degrees F, Inside Height 2 13/16 in, Inside Width 2 13/16 in