  • Mfr # SSH304/024/4-6X48
  • Zoro # G915770071
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Standards
ASTM A240
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
+/-1 in
Thickness
0.024 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SSH304/024/4-6X48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
Width Tolerance
Thickness
0.024 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
6 in
Details
Material
Stainless Steel
Standards
ASTM A240
Tensile Strength
75 ksi
Gauge
24 ga
Yield Strength
31,200 psi
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Item
Stainless Steel Sheet, 4 ft - L
Color
Silver
Maximum Temperature
2,550 Degrees F
Brinell Hardness
160 BHN
Mechanical Finish
#4
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Sheet
System of Measurement
Inch
Fabrication
Cold Drawn
Material Grade
304
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
Annealed
Elongation
60 %
Flatness Tolerance
+/-0.01 in
Straightness Tolerance
+/-0.05 in/ft
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Rockwell Hardness
70 HRB
Description
Stainless Steel Sheet, 4 ft - L, Stainless Steel, 304, Sheet, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.024 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish #4, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 75 ksi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A240