  • Mfr # SSH304/038/2-36X36
  • Zoro # G515770501
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
0.038 in
Gauge
20 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SSH304/038/2-36X36
Thickness
0.038 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Gauge
20 ga
Yield Strength
31,200 psi
Item
Stainless Steel Sheet, 36 in - L
Mechanical Finish
2B, Mill
Elongation
60 %
Description
Stainless Steel Sheet, 36 in - L, Stainless Steel, 304, Sheet, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.038 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish 2B, Mill, Yield Strength 31,200 psi, Tensile Strength 75 ksi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A240